Stárnutí psa

pes-starýCelý svůj život pes oddaně slouží svému pánovi. Za jeho péči se mu odvděčuje věrností a oddaností. Bohužel, i pes stárne. Stařecký věk začíná v 9 až 10 věku, podle plemena. Všeobecně můžeme říct, že velká plemena stárnou dřív než malé a střední. K vnějším projevům stárnutí patří šedivění srsti na tlamě, srst je méně pružná a méně lesklá než na mladých psech, chrup je značně opotřebovaný.

Nejpřesvědčivější příznaky jsou zhoršená pohyblivost, těžké vstávání a bolesti v zádech, což se projeví v zhoršené mechanice pohybu. Mění se i povaha psa. Bývá pohodlnější, méně hravý, v potravě vybíravý, jindy zase příliš žravý. Majitelé psů by měly dbát na to, aby psy netloustli, dávat jim lehčí stravu 2krát denně.

Zeleninu by měly do potravy přidávat celý rok buď syrovou, nebo vařenou. Pravidelně s ním chodit na procházky a občas ho dáme vyšetřit veterináři. Při dobré péči se psy dožívají poměrně vysokého věku – 13 i více let. Některé psy na sklonku svého života onemocní a mají velké bolesti. Tehdy je správné udělat pro svého čtyřnohého přítele poslední službu lidskosti. Požádat veterináře, aby ukončil jeho život a tím zkrátil jeho utrpení.

Ke stárnutí psů přispívá také špatná životospráva psa. Psy, které chováme v bytě (kde musí zadržovat vyprazdňování), při nedostatku pohybu, stárnou navzdory větší péči stejně rychle jako psy přivázané k boudě a vystavené nepříznivému počasí. Je zajímavé, že severské psy stárnou pomaleji jako psy tropického pásma. Rychleji stárnou temperamentní psy než flegmatické.

 

 

Označení:, , ,