Malý slovník psího a lidského jazyka

pes9Radostný štěkot značí „Ahoj, vítej“

Nekompromisní štěkot zase „Pojď se mnou na procházku“

Rezolutní štěkání „Mám hlad“

Rozčílené štěkání „Někdo je za dveřmi“

Pištění a kňučení všech věkových kategorií – vysoké naříkající tóny vyjadřují bolestné „Je mi špatně, jsem smutný“. Obzvlášť u rafinovaných psů to však může značit i to, že se jednoduše nudí a chtěli by něco podniknout.

Krátké vuff – vyráží pes se zavřenými čelistmi. Takhle vybafne, pokud si není jistý, jestli se mu v dané situaci oplatí štěkat. Někteří psi bafají i ve spánku.

Vrčení – není vždy myšleno tak agresivně, jak ho vnímají lidé. U mladých psů je to často výzva na hru. Pokud však ostře vrčí dospělý pes, znamená to, že je pořádně nazlobený a třeba se před ním mít na pozoru

Zavíjení – je typický vlčí zvuk a ne každý pes ho ovládá stejně dobře. Psi zavíjejí zpravidla proti, že se cítí osamělí. Někteří se však považují za velkého zpěváka a zavíjení je pro ně spíše radost.

pesPokud si myslíte, že odteď budete svému psovi ve všem rozumět, jste na omylu. Protože, na rozdíl od lidí, pes mluví intenzivně i celým tělem.

Kdy vyskakuje, říká: „Těším se, že jste konečně při mně!“

Když do vás šťouchá: „Něco od tebe chci, pojď se mnou!“

Když vás olizuje: „Prosím, neubližuj mi, mám tě rád!“

Když podává tlapku: „Podívej se, jaký jsem poslušný!“

Když se k vám tulí: „Při tobě se cítím v bezpečí!“

Když vrtí ocasem a tváří se přátelsky: „Jsem rád, že tě vidím!“

Když švihá chvostem, má zježenou srst a zlý pohled: „Ani krok, jinak tě pokoušu!“

Když stojí nehybně se zdvihnutým ocasem a skloněnou hlavou: „Naposledy tě varuji, hned zaútočím!“

Sklopené uši, stáhnutý ocas a odhalené zuby: „Velmi se tě bojím!“

pes20Nakonec je něco pravdy na výroku: „Pes, který štěká, nekouše“. Protože pes, který chce skutečně pokousat, je zcela zticha. Školy, ve kterých by se vyučovala psí řeč, bohužel neexistují. No ten, kdo má svého psa rád a věnuje se mu, naučí se sám mu porozumět a vědět s ním komunikovat. Stačí jenom pozorně poslouchat.